Logo Media Distribution

Naprawa vs wymiana: Kiedy warto zdecydować się na naprawę starszego oznakowania?

Auto oznakowane, zazwyczaj oklejone folią, jest nieustannie narażone na działanie zewnętrznych czynników. Te mają realny wpływ na szybkość zużywania się naklejek i mogą powodować ich blaknięcie czy zarysowania. Kiedy zależy Ci na estetyce, ale też dbasz o dobrą widoczność auta uprzywilejowanego, rozważasz zapewne co jakiś czas odświeżenie wizerunku pojazdu. Zastanówmy się, czy w takiej sytuacji bardziej opłacalna jest naprawa czy może wymiana naklejek na nowe.

Co wpływa na trwałość oklejania?

Oczywiście bez wątpienia ogromne znaczenie dla trwałości wykonanego oznakowania ma technika oklejania, jaka została zastosowana w tym konkretnym przypadku. Jednak nawet najsolidniejszy zakład nie odpowiada za stopień i tempo zużycia naklejek, gdy weźmiemy pod uwagę czynniki pogodowe, a nawet… umiejscowienie napisów czy grafik.

  • Pojazdy oznakowane w materiały odblaskowe są autami często mocno eksploatowanymi, a co za tym idzie bardzo obciążonymi przez warunki atmosferyczne. Czynnikiem, który ma największy wpływ na kondycję oklejenia jest promieniowanie słoneczne.
  • Kluczową sprawą okazuje się również umiejscowienie oklejenia na pojeździe. Elementy w pozycji wertykalnej (pionowej) cechują się dużo dłuższą żywotnością od naklejek zaaplikowanych poziomo, np. na masce lub dachu. Przyjęło się, że okres trwałości dla takich aplikacji dzielimy o połowę. Jeśli producent podaje okres trwałości materiału na 10 lat, to w aplikacji poziomej wynosić będzie około 5 lat.

Jak spowolnić proces niszczenia naklejek?

Najlepiej jest udać się do salonu, który używa wyłącznie profesjonalnych produktów wysokiej jakości i stosuje najlepsze techniki oklejania. Obecnie materiały renomowanych producentów cechują się długim okresem żywotności. Nie musimy martwić się o zmniejszenie odblaskowości przez lata.

Inna sytuacja dotyczy folii zamawianych od niesprawdzonych dostawców bądź niszowych producentów. Zdarzało się, że takie materiały ulegały uszkodzeniu już po kilku miesiącach. Powierzchnia takiego materiału kruszy się od promieni słonecznych i rozwarstwia od powierzchni kleju. Klienci, którzy zdecydowali się zakupić materiał w Internecie na własną rękę, borykają się często z takimi problemami. W efekcie ponoszą oni większe koszty, ponieważ zakupiony materiał nadaje się, i to w krótkim czasie, tylko do wymiany.

Pamiętajmy, że materiały odblaskowe aplikowane są na pojazdy w celach zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa na drodze. Folia odblaskowa niskiej jakości nie jest w stanie zapewnić dobrej widoczności w nocy. Rekomendujemy korzystanie z zaufanych stron dystrybuujących takie materiały, bądź zgłoszenie się do firm wyspecjalizowanych w tym zakresie.

Sprawdź rownież: Oklejanie maszyn budowlanych

Gdy zauważymy problem z folią i oznaczeniami

W momencie zauważenia problemu z naszym oznakowaniem zawsze rekomendujemy całkowitą wymianę. Zniszczona powierzchnia oklejenia odblaskowego nie nadaje się do naprawy. Aby pełniła swoją funkcje prawidłowo, każdy uszkodzony element powinien zostać wymieniony na nowy.

Bardzo ważne w trwałości takiego oklejenia jest również jego sposób aplikacji. Oklejana powierzchnia musi być zawsze odpowiednio przygotowana poprzez prawidłowe umycie oraz odtłuszczenie. Aplikacja musi być wykonana bardzo starannie. Powstałe pęcherze powietrza, niedokładne dociśnięcie brzegów folii, bądź niepoprawne przygotowanie oklejanej powierzchni mogą powodować problemy z przyczepnością do karoserii pojazdu.

Czynnikiem który ma również wpływ na trwałość oznakowania jest jego konserwacja. Zastosowanie agresywnych środków do mycia pojazdu może spowodować jego odbarwienie i uszkodzenie.

 Częstym problemem jest również samo mycie pojazdu. Myjnie automatyczne mogą porysować powierzchnię oznakowania, identycznie jak w przypadku lakieru auta. Przy użytkowaniu myjni ręcznej uszkodzenie może spowodować zbyt bliska odległość strumienia wody padającego pod małym kątem. Ciśnienie wody w takiej sytuacji może być przyczyną oderwania brzegów oklejenia i dostanie się wody oraz zanieczyszczeń pod oznakowanie.

Zbyt rzadkie mycie oznakowania może z kolei skutkować zmniejszeniem jego funkcji i zredukowaniem poziomu odbijania światła. Auto z dużymi zanieczyszczeniami nie będzie już tak dobrze widoczne na drodze.

Masz wątpliwości? Skonsultuj się z doświadczonym doradcą Media Distribution!

Podstawową funkcją oznakowania odblaskowego jest zapewnienie odpowiedniej widoczności pojazdu. Dzięki temu możemy zwiększyć bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu. Oszczędzanie na jakości materiału, bardzo szybko może okazać się niekorzystne dla naszego portfela. Demontaż oklejenia niskiej jakości jest bardzo problematyczny i przy nieodpowiednich umiejętnościach może uszkodzić nawet powierzchnię lakieru. Odpowiednia częstotliwość i jakość konserwacji poprawi nasze bezpieczeństwo i żywotność oklejenia.

Nie wiesz, czy naprawić, czy całkowicie wymienić naklejki na aucie? Skonsultuj się z doradcą Media Distribution i uzyskaj wszystkie niezbędne informacje!

Kontakt
ul. Wierzbie 1a,
99-300 Kutno
Pełny kontakt
Oklejanie zagranicznych służb
Pozostałe usługi